7. March 2024 - 13:10

Крос за ремито со Лајпциг: Едно е резултатот, друго е начинот на кој играш

Фудбалерот од средниот ред на Реал Мадрид, Тони Крос се осврна на нерешениот резултат со Лајпциг.

„Кралевите“ синоќа во реваншот од осминафиналето на Лигата на шампионите одиграа 1:1 со германскиот тим.

-Лајпциг играше добро, одлично се бранеше и имаше добри контра напади. Знаевме дека противникот може да биде опасен. До одреден момент имавме добар посед на топката, но потоа немаше доволно играчи во нападот за да се создаде опасност. Резултатот е едно, начинот на кој играте е друго. На полувремето бевме задоволни од резултатот, но не и од начинот на кој игравме. Второто полувреме беше малку подобро, но сепак недоволно. Не одигравме добро, но на крајот стигнавме до четвртфиналето, изјави Крос за веб-страницата на УЕФА.

Во првиот натпревар мадриѓаните победија со резултат 1:0 и со вкупни 2:1 се пласираа во четвртфиналето.

Противникот на Реал ќе биде одреден со ждрепка која ќе се одржи на 15 март.