Фудбал
22. October 2015 - 12:19

Кројф заболел од „рак“ на бели дробови

Канцер на белите дробови му бил дијагонстициран на легeндата на холанскиот фудбал, Јохан Кројф. Како што пренесува француски L’equipe, болестa на Кројф му била дијагностицирана во вторникот и дека не е познатот колку канцерот напредувал.
 
Јохан Кројф во текот на својата кариера трипати ја освојувал престижната „Златна топка“, тој е еден од творците на тоталниот фудбал на Барселона.
 
Холанѓанецот е легенда на Барса, за Каталонцте настапувал во периодот од 1973 до 1978 година, а како тренер ги предводел од 1988 до 1996 година.
 
Барселона под водство на Kројф ја освои првата своја титула во Лигата на шампионите.