Свет
27. September 2016 - 9:34

Картер: Русија „тропка“ со нуклеарното оружје

Американскиот министер за одбрана, Ештон Картер, денеска ја обвини Русија за „тропкање со нуклеарното оружје“ и изрази загриженост заради намерата на Москва да ги ремонтира своите системи за атомско оружје.

- Тоа сериозно го поставува прашањето за посветеноста на нејзните лидери за стратешката стабилност, нивното почитување на спогодбата против употребата на нуклеарно оружје, рече Картер во воздушната база Минот, во Северна Дакота, во близина на канадската граница.

Русија, според неговото мислење, денеска можеби сака да размести повеќе нуклеарно оружје отколку Советскиот Сојуз во текот на студената војна, пренесуваат француските медиуми.