Балкан
24. April 2021 - 12:32

Каракачанов доби „Златен твор“- прогласен за губитник на годината во Бугарија | ВИДЕО

Поранешниот министер за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов, доби „Златен твор“, награда што се доделува за најголем губитник на годината.

Каракачанов ја доби оваа награда откога не успеа да го собере потребниот цензус од 4,1 отсто од гласовите на парламеннтарните избори во Бугарија.

Со едвај освоени 3,64 или 3,65 % никој од неговата партија не може да биде пратеник во новото бугарско собрание.