Бизнис
27. March 2023 - 16:12

Изминатото деноноќие произведени 12,827 мегават часови електрична енергија

Во изминатото деноноќие се произведени 12 827 мегават часови електрична енергија, соопшти Владата.

-АД ЕСМ на 26.03.2023 година произведe 12 827 мегават часови електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални државни субјекти, информира Владата.

Во термоелектраните се произведени 7 193 мегават часови, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени 5 634 мегават часови.