Македонија
4. August 2016 - 12:19

Изгореа околу 30 хектари од Гоцева шума

Во пожарот што избувна вчера попладне околу 16 часот, изгореа околу 30 хектари борови дрвја од Гоцева шума кај Неготино, информираше денеска Јован Јованов, директор на подружницата на „Македонски шуми” од Демир Капија. Огнот е ставен под контрола и се очекува во текот на денот да биде целосно изгаснат.

- Пламените јазици зафатија површина од околу 100 хектари. Гореа главно трева и меѓи, но зафатени беа и лозови насади и дел од шумата. Во моментов 30 наши работници се на терен, информира Јованов.

Иле Илиев, командир на Територијалната противпожарна единица од Неготино, рече дека во моментов на лице место се тројца нивни пожарникари со едно противпожарно возило.

- И по гаснењето на пожарот на терен ќе останат луѓе да дежураат, со цел веднаш да се реагира доколку се појави ново жариште, додаде Илиев.