Македонија
2. April 2016 - 10:19

Изгореа четири хектари борова шума над Слупчан

Околу четири хектари борова шума изгореа во пожар кој избувнал вчера околку 18:30 часот над липковското село Слупчане, соопшти денеска РЦУК.

Поради непристапниот терен екипите на ТППЕ Куманово не можеле да интеревенираат, информира во дневниот билтен Регионалниот Центар за управување со кризи - Куманово.

- Пожарот целосно е изгаснат околу 22:00 часот од страна на петмина вработени од „Македонски шуми“, изјави денеска, директорот на кумановската подружница на ЈП „Македонски Шуми“, Ваит Саити. Тој нагласи дека и лани над Слупчане гореше борова шума, но на спротивна локација од сегашната.

Причината за настанување на пожарот и предизвиканата материјална штета засега не се познати.