Џет-Сет
18. September 2016 - 17:52

Исчезна спомен-плочата на Дејвид Боуви во Берлин

Германската полиција денеска започна истрага за исчезнувањето на спомен-плочата на британската музичка легенда Дејвид Боуви, што беше поставена неодамна во Берлин во сеќавање на трите години од животот што пејачот ги мина во главниот град на Германија.  

Како што јави ДПА, плочата беше поставена минатиот месец на зградата во берлиснката населба Шонеберг, во која Боуви живеел од 1976 до 1978 година.

За време на престојот во Берлин, Боуви ги сними албумите „Lost“, „Heroes“ и „Lodger“.

Дејвид Боуви почина во јануари фодинава на 69-годишна возраст.