Фудбал
19. January 2020 - 18:31

Интер го губи чекорот за титулата

Новата година 2020 не почнува најдобро за Интер, откако „нераѕурите“ го одиграа второто реми едноподруго во Серија А, овојпат само 1:1 на гостувањето кај новиот прволигаш Лече, дозволувајќи Јувентус со победа над Парма да се одвои на четири поени на врвот на лигата.

Тимот на Антонио Конте имаше потешкотии да го најде патот до голот на Лече, и дури во 72. минута од мечот Алесандро Бастони со својот прв гол во дресот на Интер да донесе предност на гостите. Меѓутоа, само пет минути подоцна, капитенот на Лече, Марко Манкосу израмни на 1:1, резултат кој остана до крајот на мечот.

И во другите два меча од 20-тото коло немаше победник. Бреша и Каљари одиграа 2:2 во интересен меч одбележан со црвениот картон на Марио Балотели, додека Болоња и Верона одиграа 1:1 на „Бентегоди“.

СЕРИЈА А, 20.КОЛО

Лече – Интер 1:1

Бреша – Каљари 2:2

Болоња – Верона 1:1