Свет
28. December 2018 - 8:40

Илјадници летови одложени во САД поради зимска бура

Зимска бура во САД предизвика одложување на илјадници летови, а стотици беа откажани.

Причината за вчерашното нарушување на воздушниот сообраќај започна беше зимската бура, која започна во саботата навечер. Повеќе од 1.000 летови беа откажани, додека бројот на одложени летови достигна 4200. Речиси 400 летови до и од меѓународниот аеродром Далас-Форт Ворт беа откажани, а стотици беа одложени.

Метеоролозите известуваат дека бурата предизвикала поројни дождови и грмотевици, и предупредија на ризик од поплави во југоисточниот дел на САД, вклучувајќи ги Тексас, Луизијана, Мисисипи и Алабама.

Беше издадено предупредување за можна појава на торнадо во Централна и Југозападна Луизијана и во Југоисточниот Тексас.

Гувернерот на Канзас прогласи вонредна состојба.