Ракомет
23. January 2017 - 15:42

ИХФ: Македонија е 15.та на Светското првенство

Македонската ракометна репрезентација шампионатот во Франција го заврши на 15.то место денеска е објавено на официјалниот сајт на ИХФ. 

Според првиот критериум за рангирањето, селекциите кои загубиле во осминафиналето пласманот го добиваат според освоените бодови само со репрезентациите од групата кои се пласирани на првите четири позиции. 
Затоа Македонија е послабо пласирана од Германија, Данска (имаат по 6 бодови), Русија, Белорусија и Египет (имаат по 2), како и од Исланд со кој играме нерешено но имаме послаба гол разлика.
Од селекциите кои се елиминирани во осминафиналето Македонија е подобра само од Бразил.
Ова е линкот од веста објавена на ИХФ.