Балкан
8. May 2018 - 22:02

Харадинај на есен очекува визна либерализација за Косово

Утрешниот Ден на Европа - 9 мај, ќе биде последен кои граѓаните на Косово ќе го одбележат без визна либерализација, изјави денеска косовскиот премиер Рамуш Харадинај.

- Некаде на есен ќе патуваме слободно. Нема никаква дилема дека ова ќе биде последен 9 мај без слободно движење. Очекуваме Европската заедница во период од четири недели да соопшти дека Косово ги исполнило сите свои обврски за визна либерализација, изјави Харадинај по денешната седница на косовската Влада.

Тој посочи дека Косово нема веднаш да добие визна либерализација, затоа што треба да одговори и на барањата на другите држави, потврдувајќи им дека ги исполнило условите.

Запрашан за безбедноста на полициските службеници по трагедијата со двајцата полицајци, кои ги загубија животите во водите на реката Лепенец поради, како што тврдат медиумите, неисправно службемо возило, Харадинај истакна дека „наследил многу тешки теми од претходните влади“.

- Работите кои не се решиле 20 години јас ги најдов на работната маса/ Ќе се соочиме со нив, но за тоа треба време, нагласи Харадинај.

Косовската Влада одлучи на семејствата на двајцата полицајци, Арменд Трена и Малсор Даши, кои загинаа во несреќата во водите на Лепенец, да им додели по 10.000 евра.