Ф1
2. July 2016 - 16:41

Хамилтон најбрз во квалификации

Возачот на Мерцедес и светски шампион во формула 1 Луис Хамилотн се избори за првото место во квалификациите што денеска се возеа за Големата награда на Австрија. Тој на утрешната трка ќе стартува од пол позицијата. Зад Бритенецот се пласираа тројца Германци (Розберг, Хулкенберг и Фетел).
Второ време постигна неговиот клупски колега Нико Розберг, а трето Нико Хулкенберг од Форс Индија. Но, Хулкенберг ќе биде утре до Хамилтон дека Розберг има казна од пет места и ќе стартува како седмопласиран.
Петтопласираниот од квалификациите Џејсон Батон со Мекларен ќе стартува од третата позиција бидејќи казна од пет места има и за Фетел од Ферари. На четвртото и петото место на утрешниот старт на трката ќе бидат поставени болидите на Кими Раиконен од Ферари и на Даниел Рикиардо од Ред Бул.