Балкан
1. May 2017 - 10:19

Грција: Покрај гробишта пронајдени тегли со ембриони

Покрај гробиштата на едно село, северно од Солун, овчар пронашол црна торба во која се наоѓале две тегли, а во секоја од неа имало ембрион во формалдехид, соопшти грчката полиција.

Овчарот, откако ја пронашол торбата во селото Врисаки, ја отворил, по што веднаш повикал полиција.

Според експертите, ембрионите биле во 20. недела од развојот.

Тие се однесени кај паталог, а полицијата покрена истрага.