Балкан
11. August 2015 - 11:59

Грција и кредиторите постигнаа договор

Грчката Влада претпладнево постигнa договор со кредиторите, јавија грчките медиуми. 

- Имаме бел чад, имаме договор, изјавил добро информиран извор по денешните средби меѓу грчките и претставниците на меѓународните институции.

Според информациите, како што јави дописникот на МИА од Атина, двете страни направиле компромиси за прашања во врска со „лошите кредити“, фондовите за приватизација и дерегулацијата на пазарот на енергетика.

Сепак, некои детали во врска со реформите остануваат отворени и ќе бидат разгледани од страна на техничките групи.

Договорот е постигнат по маратонските дискусии кои траеја 22 часа.