Балкан
23. September 2015 - 23:46

Грција и ЕК се договорија да работат заедно за решавање на бегалската криза

Грчкиот премиер Алексис Ципрас и претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер се согласија да работат заедно за изнаоѓање на решение за бегалската криза, пренесува ТАСС.

Двајцата се сретнаа денеска во Брисел пред почетокот на вонредниот самит на ЕУ за проблемот со мигрантите.

Според европски претставници Ципрас и Јункер разговарале за оперативните, економски и правни мерки, предложени од ЕК и постигнале договор Грција и ЕК да работат заедно за решавање на миграцискиот проблем.