Ф1
23. October 2016 - 23:31

ГН на САД: Хамилтон победи по 6 трки

Светскиот првак Луис Хамилтон триумфираше во Остин каде се возеше големата награда на САД и со тоа ги задржа  надежите за одбрана на на титулата во шампионатот на Ф-1.

Ова е 50-та победа за Хамилтон кој сега има 25 бода помалку од Розберг кој го освои 2. место додека Рикардо беше трет.
Британецот ја прекина серијата без победа на 6 трки и по 3.пат победи во Остин вкупно 5 во САД со оние во Индијанополис. 
На Розберг за титула му се потребни 2 втори и едно трето место на последните три трки.