Ф1
31. March 2019 - 19:41

ГН Бахреин: Славје на Хамилтон

Во Бахреин се возеше трка од новиот шампионат во Ф-1.  Победник Луис Хамилтон кој ги искористи грешките и проблемите на возачите на Ферари.

Носителот на пол-позицијата Чарлс Леклерк  водеше до 9 круга пред крајот но не успеа да го издржи притисокот па на крајот го освои третото место зад Валтери Ботас.

Трагичар на патеката во Бахреин беше Себастијан Фетел кој остана без предното крило на болидот, па поради тоа загуби неколку позиции во 38. круг. Тоа му овозможи да се пласира на разочарувачкото петто место.