Тенис
3. јуни 2016 - 17:51

Ѓоковиќ прв финалист на Ролан Гарос

Новак Ѓоковиќ избори финале на Ролан Гарос откако без проблеми во три сета го совлада Австриецот  Доминик Тим со 6-2,6-1 и 6-4. 

За најдобриот светски тенисер ова ќе биде четврто финале во Париза и вкупно 20-то Грен слем во кариерата каде има 11 титули. 
Негов противник ќе биде победникот од дуелот Мареј - Вавринка.