Фудбал
27. May 2018 - 10:36

Фулам нов член на Премиер лигата

Шкотланѓанецот Том Карни го постигна единствениот гол во баражот за влез во Премиер лигата, носејќи им 1:0 победа на Фулам над Астон вила за победа која вреди милиони фунти за лондонскиот клуб.

Тимот на српскиот тренер Славиша Јокановиќ, дојде во водство во 23. минута, кога Карни доби одлична топка Сесењон и го совлада голманот Џонстон. Фулам потоа мораше да издржи пеколен финиш, откако во 70. минута, Денис Одои доби втор жолт картон, но и со 10 играчи лондонскиот клуб беше подобар од тимот на Стив Брус.