Тенис
16. јуни 2017 - 13:30

ФЕД куп: Македонија поразена од Финска (3-0)

Женската тениска репрезентација на Македонија го забележа вториот пораз во групата на ФЕД купот од Третата Евро-африканска зона. Македонија денеска загуби од фаворитот во групата Финска, која со денешниот триумф го освои првото место во групата.

Во првиот меч Ора Орпана ја победи Викторија Веселинова со 6-1 и 6-0 во сетови. Во вториот меч Миа Никол Еклунд беше подобра од Нора Христовска со 6-2 и 6-2, додека во мечот во двојки Еклунд и Ема Лаине ги победија Веселинова и Христовска со 6-4 и -2.
Поради повреда добиена во првиот меч со Тунис, Катарина маринковиќ не е во можност да настапи.
Македонија во рамките од групата загуби од Тунис со 3:0 и од Финска со истиот резултат, а постогна победа над Камерун со 3:0.