Ф1
29. October 2022 - 20:04

Ф-1: Ферстапен го израмни рекордот на Шумахер и Фетел

Победа на Макс Ферстапен пред Луис Хамилтон и Шарл Леклер кои  го комплетираа пиедесталот во Остин. Со четвртото место на Перес конструкторската титула му припадна на  Ред Бул.
Макс Ферстапен успеа да стигне до 13-та победа во тековната натпреварувачка сезона, со што го израмни рекордот на Михаел Шумахер и Себастијан Фетел кои досега беа единствени рекордери по бројот на победи во еден кампања.
Холанѓанецот успехот му  го посвети на Дитрих Матешиц, основачот на Ред Бул кој вчера почина на 78-годишна возраст.