Кошарка
17. September 2017 - 18:33

Евробаскет 2017: Уште еден медал за Шпанија - овојпат бронзен

Репрезентацијата на Шпанија го освои третото место и бронзениот медал на Евробаскет 2017 откако попладнево во „малото финале“ ја совлада Русија со 93:85 (21:13; 24:15; 21:27 и 27:30). Ова за Шпанија е четврти бронзен медал на европските првенства или вкупно 13.ти медал во историјата. „Црвената фурија“ на последните десет европски првенства само на едно не освои медал (4.место).
натпреварот за бронзата Шпанците го решија во првиот дел кога на полувреме имаа водство од 45: 28. Русија успеа да намали на три минути пред крајот на 78:76, но не и да направи пресврт слично како и во полуфиналето со Србија кое го загуби. Најефикасни кај Шпанија беа браќата Гасол, Пау постигна 26 поени, а Марк 25. Во редовите на Русија најефикасен беше Алексеј Швед со 18 поени.
Вечерва со почеток во 20:30 часот се игра финалето меѓу Словенија и Србија.