Свет
23. February 2024 - 18:16

Евакуирани 500 вработени во шведската безбедносна агенција, полицијата се сомнева на истекување гас

Околу 500 вработени денеска се евакуирани од седиштето на шведската Агенција за безбедност поради сомнително истекување на гас, соопшти локалната полиција.

Петмина вработени, кои имале проблеми со дишењето, се пренесени во болница, пренесуваат американските медиуми.На социјалните мрежи се објавени слики од местото на настанот, на кои се гледа како полицајци носат гас-маски, а шведските медиуми објавија дека е забранет пристапот на 500 метри од зградата.

На жителите во околните згради им било наредено да ги затворат прозорците.