Свет
6. July 2017 - 13:50

ЕУ е подготвена да ги прошири санкциите кон Северна Кореја

Подготвени сме да ги прошириме санкциите против Северна Кореја, изјавија денеска претседателите на Европскиот совет, Доналд Туск, на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, и премиерот на Јапонија, Шиндѕо Абе.

- Ја споделуваме оценката дека Северна Кореја претставува растечка закана за меѓународниот мир и безбедност. Сериозно сме ангажирани и најостро ги осудуваме контиунираните нуклеарни проби и ракетни тестирања, што се сериозно нарушување на резолуциите на Советот за безбедност на ОН. Подготвени сме да ги прошириме мерките за ограничување на пристапот до средствата и технологиите за вооружените програми на Северна Кореја, па затоа повикуваме на забрзано усвојување на нова резолуција од страна на Советот за безбедност, посочуваат тројцата лидери.

Тие ја повикаа меѓународната заедница двојно да ги зголеми своите напори  за примена  на резолуциите на ОН.

- Северна Кореја треба да се воздржува од следни провокации, кои ќе ги зголемат регионалните и меѓународните тензии. Северна Кореја ја повикуваме итно и целосно да ги исполни своите меѓународни обврски и да ги прекине сите свои програми за разработка на нуклеарно и друго оружје за масовно уништување, како и на балистичките ракети, а, исто така, да се вклучи и во дијалогот со меѓународната заедница за целосно укинување на нуклеарното оружје од Корејскиот Полуостров, се дополнува во заедничката изјава.