Балкан
11. December 2016 - 15:53

Ердоган свика седница на Советот за безбедност по нападите во Истанбул

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска свика седница на Советот за безбедност во палатата Мабејн во Истанбул по синоќешните напади во градот, јави турската телевизија НТВ.

На седницата учествуваат премиерот Бинали Јилдирим и голем број министри.

Во двојниот терористички напад, извршен во близина на стадионот Водафон Арена во истанбулскиот кварт Бешикташ, синоќа загинаа 38 лица.