Балкан
8. August 2022 - 18:50

Ердоган: Работиме на воспоставување стабилност и просперитет на Балканот

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, на отворањето на 13. Конференција на амбасадори во Анкара, истакна дека Турција работи на воспоставување на стабилност и просперитет на Балканот.

– Работиме на воспоставување стабилност, соработка и просперитет на Балканот, со кого имаме длабоки врски, посочи Ердоган.

Претходно, шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу најави дека Ердоган следниот месец ќе ги посети балканските држави.

– Посетата што турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ќе ја направи на балканските земји следниот месец ја потврдува нашата посветеност на мирот и стабилноста на регионот. Турција силно ги поддржува мирот и стабилноста на Балканот, посочи Чавушоглу.

Тој се осврна и на тоа дека Турција обезбедила спроведувањето на Договорот за извоз на жито од Украина, со што придонела за обезбедување на доволни количини храна за светот „кога кризата со храна е на врата“.

Ердоган, исто така, ги осуди нападите на Израел врз палестинските цивили и додаде дека Анкара го поддржува решението две држави за палестинско-израелскиот конфликт.