Спорт плус
19. October 2015 - 8:37

ЕКК: Алкалоид и Гамбит Асеко тргнаа со победа

Шахистите на Алкалоид забележаа убедлива победа во рамки на првото коло од Европскиот клупски куп 2015 што се одржува во Скопје.
 
Алкалоид триумфираше со 5,5:0,5 против британскиот претставник „Блекторн Русија“.
 
Победи забележаа Јаковенко, Андреикин, Криворучко, Ју и Недев. На првата табла, противникот на Иванчук, со ризична игра и жртви на две фигури успеа да стигне до вечен шах, односно реми. Во останатите партии, шахистите на „Алкалоид“ со сигурна игра не им дадоа шанса на своите противници и притоа Јаковенко и Андреикин ги принудија противниците на капитулација уште во средишницата, а останатите со постепено зголемување на предноста, извојуваа победи во завршницата од партиите.
Од другите македонски екипи победа од 4,5 : 1,5 оствари и Гамбит Асеко против Гонзага (Ирска), додека прази во 1.коло забележаа Центар - Марија Сал (Австрија) 0,5:5,5 и Карпош од Женева 2:4.
Во женска конкуренција Гамбит Асеко оствари максимални 4:0 против Мидланд од Англија.
 
Ова е Европски куп со досега најсилен состав на играчи, односно со присуство на речиси целата светска шаховска елита. Рејтинг – фаворитите „Сокар“ Азербејџан и „Сибир“ Русија. Како и останатите топ-тимови се интернационален микс на елитни играчи предводени од поранешните светски прваци Топалов и Крамник.
 
Првото коло помина без изненадувања, па фаворитите извојуваа сигурни победи.