Свет
10. August 2015 - 8:30

Еден ранет за време на демонстрации во американскиот град Фергусон

Еден демонстрант е ранет од огнено оружје за време на судири меѓу демонстранти и силите за безбедност во американскиот град Фергусон.

Судири се регистрирани во крајот на протестот во знак на сеќавање на Мајкл Браун, млад црнец кој пред една година беше застрелан невооружен од белец полицаец во Фергусон.

За време на судирите регистрирани се најмалку 20 истрели од огнено оружје. Протестот почна мирно, но подоцна група демонстранти почнаа да кршат излози од продавници и ги блокираа главните улици во градот.