Македонија
3. March 2024 - 11:24

Двајца битолчани возеле со 2.11 и 2.58 промили во крвта | ФОТО

Двајца битолчани фатени со 2.11 и 2.58 промили во крвта.

Во текот на изминатата вечер (02/03.03.2024) во периодот од 22.00 до 04.00 часот на територија на СВР Битола спроведена е акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возило под дејство на алкохол. При контролата санкционирани се 19 возачи, од кои 9 во Битола, 4 во Прилеп и по два во Ресен, Македонски Брод и Крушево. При контролата биле откриени 12 останати прекршоци, соопштија од МВР.

„Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи“, додаваат од МВР.