Тенис
21. August 2017 - 8:49

Димитров го освои Мастерсот во Синсинати

Бугарскиот тенисер Григор Димитров ја игра својата најдобра сезона во професионалниот тенис. Тој синоќа во финалето на Мастерсот во Синсинати го победи Ник Киргиос со 2-0 во сетови (6:3 и 7:5). Ова за Димитров е триумф на турнир со највисок ранг. Оваа година тој досега победи на турнирите во Бризбејн и во Софија, а беше полуфиналист на Австралија Опен кога имаше и скор од 16-1 (победи-порази).

- Среќен сум со победата. Навистина е неверојатно чуството да го имам пехарот во моите раце, изјави по мечот Димитров.
 
Тој на денепска објавената ранг листа има скок од две места и се наоѓа во ТОП 10 на местото број 9.