Македонија
12. July 2020 - 20:55

Десет годишно дете спасено од давење кај Десарет

Благодарение на брзата реакција на посетителите на плажата кај хотелот Десарет и брзата реакција на Итната медицинска помош од Охрид предмалку е спасено 10 додишно детенце од давење.

Дознаваме дека детето кое се капело, останало под вода подолго време, на што веднаш реагирале граѓаните кои биле на плажата. Откако го извлекле за многу брзо време стигнала брзата помош која превзела се што треба на лице место, па детето го пренела во Општата болница во Охрид.

Од брзата помош, за Скопје 1 ја потврдија информацијата, но не сакаа да откриваат повеќе детали за настанот.