Фудбал
21. December 2016 - 22:38

Дербито на Бундес лигата за Баерн

Екипата на Баерн оствари победа во дуелот на двете првопласирани екипи од Бундес лигата. Вечерва на Алијанц Арена Баерн го совлада Лајпциг со 3:0, а стрелци на головите беа: Тиаго, Алонсо и Левандовски од пенал, сите постигнати во првиот дел.

Резултати на натпреварите од 16.коло: Баерн – Лајпциг 3:0, Келн – Баер Л. 1:1, Херта – Дармштат 2:0, Хофенхајм – Вердер 1:1, Инглоштат – Фрајбург 1:2, Борусија Д. – Аугсбург 1:1, Ајнтрахт – Мајнц 2:0, Хамбургер – Шалке 2:1 и Борусија М. – Волфсбург 1:2.

Следното коло во Бундес лигата се игра на 20, 21 и 22.јануари 2017 година.

Табела: Баерн 39 бодови, Лајпциг 36, Херта 30, Ајнтрахт 29, Хофенхајм 28, Борусија Д. 27,...