Ф1
1. May 2020 - 11:09

Денот кога загина легендарниот Сена

На денешен ден пред точно 26 години, на трката за Големата награда на Сан Марино, смртно страдаше легендарниот бразилски возач Аиртон Сена.
 
Сена, еден од најдобрите возачи во историјата на Формула 1, животот го загуби на 34-годишна возраст.
 
Тој ден, на патеката „Енцо и Дино Ферари“, при брзина од преку 300 километри на час, на откажа управувачот во болидот на „Вилијамс“. Во полна брзина Сена удри во ѕидот во свиокот „Тамбурело“.
 
Ден претходно, на истата патека, за време на квалификациите, речиси на истото место смртно страдаше и младиот Австриец, Роланд Раценбергер.
 
Овие две трагедии, засекогаш ги сменија работите во Формула 1.
 
Аиртон Сена, во кариерата, победил на 41 трка, а уште 39 пати се искачувал на победничкиот пиедестал. Освоил три шампионски титули (1988, 1990, 1991) сите како возач на Мекларен.
 
Запаметен е како кралот на квалификациските сесии. Никој како Сена не возел на трките во врнежливи услови.
 
И сега, по 25 години, многумина се прашуваат што ќе се случуваше со овој спорт, доколку не се случеше оваа трагедија. Сена беше еден и единствен, различен од сите по начинот на возење. Некои не го сакаа, на многумина им беше идол, но едно е сигурно, беше и остана недопирлив.