Ракомет
2. јуни 2020 - 9:25

Денот кога РК Вардар по вторпат ја освои Европа

На денешен ден пред точно една година Македонија се радуваше на уште еден голем успех на ракометот. Гигантот Вардар со победата во финалето од ЛШ во Келн со 27-24 против унгарскиот Веспрем ја освои и втората европска титула. 

Беше тоа фајнал-фор за паметење откако во полуфиналето беше совладана по голем пресврт фаворизираната Барселона а потоа црвено-црните му застанаа на патот на уште еден голем тим, Веспрем во обидот да ја освои првата европска титула. 
Тренерот Парондо, капитенот Стојанов, Карачиќ, Кристопанс и останатите херои на Вардар ја донесоа втората голема радост за само три години од Лигата на шампиони.