Свет
22. March 2021 - 9:27

Демонстрантите во Бристол фрлаа молотови коктели кон полицијата

Илјадници демонстранти излегоа на улиците за да изразат незадоволство од предложениот предлог-закон, кршејќи ја забраната за масовни собири. Предлог-законот предизвика критики од активистите кои го осудија зголемувањето на полициските овластувања и нападот врз граѓанските права.

На снимки објавени на социјалните мрежи се гледа како демонстрантите тресат полициско комбе пред протестот да стане насилен. Полицијата со палки се обидува да ги растера демонстрантите пред централната полициска станица во Бристол.

Потоа полицајци на коњи влегуваат во група демонстранти, но набрзо се повлекуваат откако врз нив се фрлени молотови коктели.

Демонстрантите успеаја да ја потиснат полицијата, запалија комбе пред полициската станица и ја уништија зградата, додека полицајците кои биле внатре, гледаа низ прозор.

Предложениот Предлог-закон за полиција, криминал, казнување и судови предизвика критики од активистите кои го осудија зголемувањето на полициските овластувања и нападите врз граѓанските права.

Новите законски решенија ќе и овозможат на полицијата, меѓу другото, да го одредува времето на почетокот и крајот на сите идни демонстрации.