Балкан
22. December 2016 - 11:06

Дедо удрен од воз, починал на лице место: Машиновозачот го предупредил, но тој не ја слушнал сирената

Жител на Лачарак (75) загинал вчера околу 12:30 часот додека минувал на железнички премин во населбата Варда кај Сремска Митровица.
 
Несреќата се случила на обележан железнички премин, во момент кога рампата била спуштена, а сигнализацијата вклучена.
 
Според сведоштво на очевидци, несреќниот човек сакал да ја мине пругата кога возот бил во близина со вклучена сирена.
 
Увид на лице место извршила полицијата од Сремска Митровица и српската железничка комисија.