Фудбал
30. December 2016 - 10:14

Црна Гора: Савичевиќ најдобар на сите времиња

Дејан Савиќевиќ е избран за најдобар спортист во историјата на Црна Гора, втор е ракометарот Веселин Вујовиќ, а трет Предраг Мијатовиќ.
 
Уредникот на емисијата „Спортско попладне“ на радио Тиват, Андија Петковиќ, ја покренал анкетата во која учествувале 15 спортски редакции во Црна Гора, кои го избраа најдобриот спортист во историјата на оваа земја.
 
Прославениот фудбалер, европски шампион со Црвена звезда и Милан и актуелен претседател на Фудбалскиот сојуз на Црна Гора, Дејан Савиќевиќ, добил 150 гласови, 37 повеќе од легендарниот ракометар Веселин Вујовиќ, кој во кариерата меѓудругото бил европски првак со Металопластика и европски шампион со Југославија. Вујовиќ е поранешен тренер на Вардар и актуелен селектор на репрезнетацијата на Словенија.
 
Трет на листата е фудбалерот Предраг Мијатовиќ, кој во кариерата со Реал стана европски првак.
 
Меѓу првите десет се боксерот Миодраг Перуновиќ, џудистот Драгомир Бечановиќ, кошаркарот Жарко Паспаљ, боксерот Дејан Златичанин, ватерполистот Никола Јановиќ, ракометарката Бојана Поповиќ и одбојкарот Горан Вујевиќ.