Тенис
24. May 2022 - 19:53

Цонга ја заврши богатата кариера

Французинот Жо Вилфред Цонга го загуби дуелот од првото коло со Каспер Руд на гренслем-турнирот Ролан Гарос и со пораз ја заврши богатата тениска кариера. 
Цонга беше емотивен во текот на целиот натпревар, па имаше моменти кога не можеше да ги задржи солзите означувајќи го крајот на кариерата.  Французонот играше со голема поддршка од трибините и доби бројни овации од бројните фанови кои нема да ги заборават неговите настапи 
37 годишниот Цонга 18 АТП титули но нема триумф на Грен слем турнирите.