Фудбал
3. March 2016 - 8:39

Бундес лига: Пораз број 2 за Баерн

 
Екипата на Мајнц направи големо изненадување нанесувајќи му го вториот пораз на Баерн Минхен оваа сезона. Лидерот и актуелен германски шампион загуби на свој терен и сега е на само пет бодови предност во однос на Борусија Дортмунд која синоќа славеше на гости кај Дармштад.
 
Неочекуван пораз запиша и Баер Леверкузен пред своите навивачи од Вердер.
 
Постигнати резултати на синоќешните натпревари во 24.коло од Бундеслигата:
Баерн Минхен – Мајнц 1:2,
Шалке – Хамбургер 3:2,
Баер Леверкузен – Вердер 1:4,
Борусија Менхенгладбах – Штутгарт 4:0,
Херта – Ајнтрахт 2:0,
Хофенхајм – Аугсбург 2:1 и 
Дармштат – Борусија Дортмунд 0:2.
 
Во вторникот:
Хановер – Волфсбург 0:4 и 
Инголшатд – Келн 1:1.
 
Табела: Баерн 62 бода, Борусија Дортмунд 57, Херта 42, Борусија Менхегладбах 39, Мајнц 39, Шалке 38,Баер 35,...