Фудбал
23. September 2015 - 8:09

Бундес лига: Пет гола за 9 минути на „резервистот“ Левандовски

Пет голови за девет минути постигна Роберт Левандовски на дуелот со Волфсбург од 6.коло од Бундес лигата одигран синоќа на „Алијанц Арена“. Левандовски во игра влезе на почетокот на вториот дел, а головите ги постигна во периодот од 51 до. 60.минута. (51, 52, 55, 57, 60).

Инаку Волфсбург водеше на полувремето со 1:0 со голот на Даниел Калигури во 26.минута.
На другите дуели беа постигнати следниве резултати:
Дармштат - Вердер 2:1,
Херта - Келн 2:0,
Инглоштат - Хамбургер 0:1.
 
Вечерва се играат другите пет натпревари од оваа рунда:
Хановер - Штутгарт,
Хофенхајм - Борусија Дортмунд,
Баер Л. - Мајнц, 
Борусија Менхенгладбах - Аугсбург,
Шалке - Ајнтрахт.
Табела: Баерн 18 бодови, Борусија Д. 15, Волфсбург 11,...