Балкан
6. December 2023 - 11:32

Бројот на пратеничките групи во грчкиот Парламент се зголеми на девет

Новоформираната пратеничка група Нова левица на пратениците кои си заминаа од СИРИЗА, од денеска и официјално е дел од грчкиот Парламент, со што бројот на пратеничките групи од осум, колку што беа по изборите, се зголеми на девет, јави дописничката на МИА од Атина.

„Премиерата“ за новата пратеничка група е на денешната расправа во Парламентот за предлог-законот на Владата за новите начини на оданочување и борбата со затајувачите на данок.

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на почетокот од неговиот говор на седницата се осврна на Нова левица, им честиташе и истакна дека тоа што се зголемува бројот на пратеничките групи ги зголемува и обврските да се почитуваат предвидените времетраења на говорите за да можат да се слушнат сите мислења.

Независните пратеници, кои си заминаа од СИРИЗА, минатата среда ја формираа новата пратеничка група, чиј претседател е поранешниот министер Алексис Харицис, додека пак во понеделникот беа претставени името и позициите.

Дел од Нова левица (Неа Аристера) се единаесетмина поранешни пратеници од СИРИЗА, меѓу кои и поранешни министри, како и кандидатката за лидер на партијата Ефи Ахциоглу, а од партијата си заминаа поради несогласувањата со новиот претседател Стефанос Каселакис.

Со заминувањето на 11 пратеници, СИРИЗА, која на изборите во јуни обезбеди 47 пратенички места сега има 36 пратеници, само четири повеќе од ПАСОК што е трета политичка сила во земјата.