Свет
17. February 2021 - 11:57

Брисел нарача уште 200 милиони дози од вакцината на Фајзер

Европската Комисија нарачала дополнителни 200 милиони дози од вакцината на Фајзер/Бионтек, информираат од компанијата.

Како што јави дописничката на МИА од Брисел, постигнат е договор денеска помеѓу Европската Комисија и Фајзер денеска, а постои опција за нарачка на уште сто милиони дози.

Се очекува овие вакцини да бидат испорачани во текот на оваа година, јавуваат медиумите. Претходно, Брисел нарача 300 милиони дози од Фајзер.