Фудбал
16. August 2016 - 16:12

Браво се сели во Манчестер Сити !?

 
 Клаудио Браво голманот на шпанскиот шампион  Барселона е пред трансфер во англискиот премиер лигаш Манчестер Сити, пренесуваат шпанските и англиските медиуми. 
 
Имено, тренерот на „граѓаните“ Пеп Гвардиола нема големи планови со репрезентативниот чувар на Англија, Џо Харт, кој го изостави од вчерашниот воведен меч од новата сезона против Сандерленда (2:1), по што англиските медиуми побрзаа да најават заминување на Харт од Манчестер Сити. 
 
Манчестер Сити и Гвардиола се подготвени да и понудат на Барселона 25 милиони евра, пишува шпанскиот весник „Мундо Депортиво“.
 
Гвардиола веќе се обиде да го доведе првиот голман на Барселона, Марк Тер Штегена, но каталонскиот тим ја одби понудата без размислување. 
 
33-годишниот Клаудио Браво, во Барселона дојде од редовите на Сосиедад, а претходно бранеше и за чилеанскиот тим Коло Коло.