Ракомет
21. March 2016 - 9:01

Борко Ристовски во тимот на колото

Голманот на ракометната репрезентација на Македонија, Борко Ристовски со одличниот настап на првиот осминафинален дуел против Загреб во Загреб каде забележа 10 одбрани успеа да се избори за место во тимот на колото од Лигата на шампионите. 

Покрај тоа една од неговите интервенции е избрана и во ТОП 5 (како број 4).
 
Тимот на колото го сочинуваат „BEST 7“:
Лево крило: Уве Генсхајмер (Рајн Некар Ловен)
Лев бек: Михал Јурецки (Киелце)
Среден бек: Марко Тарабокија (Висла)
Десен бек: Јохан Јакобсен (Фленсбург)
Десно крило: Златко Хорват (Загреб)
Пивот: Ренато Сулиќ (Веспрем) 
Голман: Борко Ристовски (Рајн Некар)
 
Најдобрите пет одбрани на колото погледнете ги тука.