Свет
2. јуни 2020 - 20:07

Бомбаш самоубиец се разнел во џамија во Кабул

Бомбаш-самоубиец се разнесе во соба за миење во џамија во Кабул, соопшти денеска авганистанското Министерство за внатрешни работи.

Експлозијата се случила околу 19.25 часот по локално време во дел од населбата позната по бројни амбасади и странски мисии.

Едно лице било повредено во нападот.

Претходно денес, седум цивили биле убиени, а шестмина повредени во експлозија на патот контролиран од Талибанците во областа Кан Абад, а жртвите биле жители - жетвари од северо-источната провинција Бадакшан, кои се враќале од работа.