Македонија
13. November 2016 - 13:45

Бомба во населба Маџари - Жителите во паника

На 13.11.2016 година околу 00.15 часот во Скопје на ул. „Анри Барбис“ во населба Маџари се слушнала силна детонација од експлозивна направа од која биле оштетени прозорци од куќата сопственост на Д.С.(56) било оштетено и едно ПМВ „Хјундаи Атос“ со скопски регистарски ознаки, сопственост на М.Т. (21). Во експлозијата нема повредени лица. За настанот бил известен Одделот за антитероризам, кој вршел увид до 03.20 часот. Било утврдено дека станува збор за рачна бомба, но се уште не е познато од кој вид. Од местото на настанот бил подигнат предметен материјал кој е доставен на вештачење. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и за целосно расчистување и документирање на случајот.