Спорт плус
26. January 2017 - 10:01

Болт останува без штафетно злато

Најбрзиот човек во светот Јусеин Болт остана без златниот медал освоен на Олимписките игри во Пекинг во 2008 година, во штафетната трка 4×100 метри, соопшти Меѓународниот олимписки комитет.
Поради позитивниот допинг тест на Неста Картер, Болт и останатите двајца од штафетата на Јамајка, Мајкл Фрејтер и Асафа Пауел, останаа без златните медали во штафетната трка.
 
МОК соопшти дека Неста Картер бил позитивен на метилхексамин.
 
Болт сега во колекцијата има „само“ осум златни олимписки медали.
 
Златото од штафетата 4×100 метри ќе му припадне на Тринидад и Тобаго, среброто на Јапонија, а Бронзата на Бразил.