Спорт плус
15. јуни 2017 - 10:40

Боксерски спектакл печатница за пари!

Поранешниот светски шампион во бокс, Флојд Мејведер, ја закажа борбата против УФЦ шампионот Конор Мекгрегор. Боксерскиот спектакл ќе се одржи во Лас Вегас.
 
Американецот и Ирецот ќе се борат на 26 август, а секој од борците би можел да заработи по 100 милиони долари.
 
Мејведер пред две години се повлече од рингот и стави крај на професионалната кариера. Американецот  си замина од рингот како непоразен во 49 борби со што го израмни рекордот на легендарниот боксер во тешка категорија Роки Марсијано.
 
За разлика од Мејведер, Мекгрегор, најголемата ѕвезда во УФЦ, никогаш професионално не се занимавал со бокс.
 
Ирецот неколкупати претходно го предизвикуваше Мејведер да се борат во октагон според правилата на мешаните боречки вештини.
 
Дека преговорите околу борбата завршиле успешно, потврди и претседателот на УФЦ асоцијацијата, Дејна Вајт.
 
Инаку, според проценките, овој меч, кога ќе се вкалкулираат заработувачките на борците и телевизиските права, би можел да „вреди“ 500 милиони долари.