Ф1
30. November 2022 - 8:51

Биното по оставката: Оставам силно Ферари, подготвено да ги постигне највисоките цели

Матија Биното го коментираше заминувањето од Ферари. Биното ќе престане да ја извршува функцијата шеф на Скудерија на 31 декември.

Покрај тоа, Матија повеќе нема да работи за Ферари.

– За жал донесов одлука да го прекинам партнерството со Ферари. Ја напуштам компанијата што ја сакам, чиј дел сум 28 години, со спокојство дека направив се што е можно за да ги постигнам моите цели. Заминувам од тесно поврзан и растечки тим. Силен тим кој сигурен сум дека е подготвен да ги постигне највисоките цели и им посакувам се најдобро. Би сакал да им се заблагодарам на сите членови на тимот кои го споделија овој пат со мене – тежок, но кој донесе големо задоволство, изјави Биното.

Името на наследникот на Биното ќе биде објавено подоцна. Како што навести италијанскиот печат, Фредерик Васер од Алфа Ромео ќе стане нов шеф на Скудерија. Биното е на чело на Ферари од 2019 година. Под негово водство, тимот двапати го освои второто место во Формула 1.